פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מזכרת קטנה מחוויה מיוחדת: החברה שלי בנמיביה

   עפרי כץ פגשה את בנות שבט ההימבה וחזרה עם זיכרון בלתי נשכח

   בעודנו נוהגים ברכב ששכרנו על גדת הנהר הצפוני בנמיביה (המפריד בינו ובין אנגולה), מקום די נטוש שעוברים בו אולי עשרה רכבים ביום, נופפה לנו מישהי מקומית משבט ההימבה, שנעצור בצד הדרך. חשבנו שהיא רוצה טרמפ אז עצרנו לה. היא הוציאה מהתיק שלה שמיכה אדומה. כמו תיירים טיפוסיים ישר חשבנו שמנסים למכור לנו משהו, אבל אחרי כמה מחוות ידיים הבנו שהיא בסך הכול רוצה לשים את השמיכה על המושב ברכב כדי לא ללכלך אותו, (נשי שבט ההימבה ערומות כמעט לגמרי ומשוחות בכל גופן בסוג של חימר אדמדם שמשאיר צבע אדום בכל דבר שהן נוגעות בו), אז אחרי שהיא מקמה את השמיכה שלה במיומנות על המושב יצאנו לדרך.

   אישה משבט ההימבה, נמיביה (ShutterStock)
   אישה משבט ההימבה, נמיביה (צילום: ShutterStock)

   נסענו יחד איתה כשעתיים וחצי. ניסינו לדבר איתה אבל המחסום של השפה הקשה עלינו. ניסינו להבין ממנה בת כמה היא ולסמן לה עם האצבעות בני כמה אנחנו אבל בסוף ויתרנו. אמרנו שאולי בכזה חור לא יודעים בכלל מה זה מספרים. הופתענו לגלות באמצע הנסיעה שהיא מוציאה טלפון נוקיה (מהסוג עם הסנייק), למרות שבכלל אין באזור קליטה. מה שכן, כנראה שהיא בכל זאת יודעת מה זה מספרים... (שוב יצאנו תיירים).

   המשכנו בנסיעה ואני ישבתי לידה במושב האחורי. אני חושבת שהיא אף פעם לא נגעה בשיער חלק וזה פשוט הפנט אותה לעשות את זה. אותו סיפור עם הטבעות והתכשיטים אחרים שלי. בהמשך הנסיעה היא הביאה לי צמיד שהיה לה על היד ואני הבאתי לה בחזרה צמיד שהיה לי. מזכרת קטנה מחוויה מיוחדת. הדבר היחיד שכן הצלנו להבין ממנה הוא השם שלה - בירי.

   עפרי כץ (באדיבות המצולמים)
   עפרי כץ בנימביה (צילום: באדיבות המצולמים)

   באותו היום לקחנו עוד כמה טרמפיסטים והתמזל מזלנו כשלקחנו מישהו משבט ההימבה שיודע אנגלית. ככה הצלחנו ליצור איתו מילון אנגלית-הימבה ולתקשר בימים הבאים עם המקומיים (מצורף המילון בהמשך).

   ואתם שואלים את עצמכם איך נגמר יום כזה?? עם פנצ'ר קטלני כשבחוץ 40 מעלות.

   לסיפורים והמלצות מוזמנים\ות להכנס לעמוד הפייסבוק "הטיול הגדול של עפרי" או לעמוד אינסטגרם ofree.spirit

   מילון הימבה-אנגלית

   Moro - שלום
   Ene - שם
   Olombula gapi - גיל
   Onganda - בית
   Ovikuliya - אוכל
   Ogupika - טרמפ
   OMathe - חימר
   Omach - תינוק
   Tate - אבא
   Mama - אמא
   Ombare - שרשרת
   Nawa - טוב
   Omua - יפה
   Oquiora - חיוך
   Omirungo vivali nambali - 22
   Danki(גרמנית)/perinawa - תודה
   Ee - כן
   Kako - לא
   Hongira - מה נשמע
   Giri nawa - הכל טוב
   Omunene onechi - אחי