פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   עושים צדק לחתולי הרחוב

   קמפיין מימון המונים בנושא תחקיר חתולי רחוב, הסב את תשומת לבה של נטלי עטיה למאבק כנגד חברה שזכתה במכרז לעיקור וסירוס חתולים. עזרתכם הכלכלית נדרשת

   קמפיין מימון המונים בנושא תחקיר חתולי הרחוב משך את תשומת ליבי השבוע. בחורה בשם נועה דויטש, הייטקיסטית במשרה מלאה ופעילה למען זכויות בעלי חיים, יוצאת למאבק כנגד החברה שזכתה במכרז לסירוס ועיקור חתולי רחוב, בטענה שמצאה ליקויים חמורים בהתנהלות החברה, החל מזיוף מסמכים וכלה בצער בעלי חיים חמור. כעת היא מבקשת את עזרתכם הכלכלית בתביעה כנגד החברה.

   ספרי לקוראים מהן הנסיבות שהניעו אותך מלכתחילה לשתף פעולה עם התחקיר הזה?

   "מעל עשרים שנה אני פועלת למען החתולים, בעיקר לוקחת חתולים לעיקור וסירוס. משך כמה שנים אני שומעת שמועות נוראיות על החברה הכי גדולה בארץ לסירוס ועיקור, שמקבלת כ-40% מהתקציב הממשלתי השנתי (9 מיליון שקל) לסירוס ועיקור של חתולי רחוב. בתור מישהי שנמצאת בשטח עם חתולים כל יום בערך, אני יודעת כמה חשוב לעקר ולסרס, שזו הדרך העיקרית שבה אפשר לעזור להם. השמועות האלה לא נתנו לי מנוח, כי הבנתי שאם הן נכונות, זה אומר שיש כשל מבני בסיסי בחלק גדול מאוד מהעיקורים והסירוסים בישראל. לכן הייתי חייבת ללכת ולבדוק את הדברים לעומק. למרות שמעולם לא השתמשתי לפני התחקיר הזה במצלמה נסתרת, ידעתי שאין לי ברירה אלא לבדוק את הדברים ולהביא את העדויות".

   מהם כמה מהמחדלים המרכזיים שנחשפו כתוצאה מעבודתך בשת"פ עם עמותת Sentient?

   הונאה של הרשויות. ד"ר דושניק בעצמו, הבעלים של המרפאה, הנחה אותי לשקר בדיווחים על מספרי החתולים, וגם רוב הלוכדים שעובדים אתו שיקרו וניפחו את הכמויות. מעבר לזה התנאים הסניטריים מאוד קשים. ראיתי וטרינרים שלא מחליפים כפפות בין חתול לחתול, משתמשים באותה מחט בין חתולים שונים, חתולים שמתעוררים באמצע ניתוח, וזלזול קשה מאוד בחיים של החתולים. לא פחות חמור מכך, הייתה העובדה שחתולים רבים לא חוסנו נגד כלבת, דבר שמסכן את בריאות הציבור.

   לאור תוצאות התחקיר, מהו הדבר הנכון ביותר לעשות כרגע עבור חתולות שאינן מעוקרות? אל מי עלינו לפנות?

   הדבר הנכון הוא להמשיך לעקר ולסרס. רוב המקומות עושים עבודה מצוינת, אסור לשפוך את התינוק עם המים. אלא אם כן ידוע לכם על בעיה ספציפית במקום שאליו אתם מתכוונים לקחת את החתולים, המשיכו להזמין את העירייה כדי שיעקרו ויסרסו חתולים בסביבה העירונית שלכם.

   כיצד נרקם החיבור בינך לעמותת Sentient ומהי מטרת פעילות העמותה?

   Sentient היא עמותה בינלאומית שמתמחה בביצוע תחקירים בארץ ובחוץ לארץ, אני פעילה בעמותה מרגע התחלת פעילותה לפני כשנה.

   מהן כוונותיך העתידיות לגבי השימוש בכסף שאת מגייסת כעת?

   הכסף ישמש לצורך מאבק משפטי וציבורי כדי להגן על החתולים, יש הרבה מאוד עבודה ולמרות שעברו רק כמה ימים מאז התחקיר, אנחנו כבר רואים את אוזלת ידם של הרשויות. מעבר לכך אנחנו גם מתכננים תחקירים נוספים, לצערי יש הרבה מאוד מה לחשוף.

   כיצד יכולים הקוראים לסייע?

   אפשר להפיץ את התחקיר שעשינו בחברת החדשות וכמובן - לתרום לקמפיין מימון ההמונים שלנו