נטלי עטיה03/06/2018

אתי אלטמן: "ההישג הגדול - הפסקת הרעלת חתולים"

היא יוזמת פעולות חינוכיות, פונה לבתי משפט ומנהלת אין ספור מאבקים. אתי אלטמן, מייסדת "תנו לחיות לחיות" בראיון לנטלי עטיה: "הפנטזיה שלי היא שמי שמתעלל בבעלי חיים ייענש כהלכה"

בכל פעם בה אתי אלטמן, דוברת ומייסדת עמותת "תנו לחיות לחיות", מתראיינת לתקשורת, עוד מלאך מקבל כנפיים. למה? כי לאורך השנים ניהלה אלטמן בעקביות מאבקים רבים למען חיות הבית וחיות הבר והיא אחד האנשים שעשו בעשרות השנים האחרונות הכי הרבה בישראל למען הטבע ובעלי החיים בישראל. החלטתי להציג בפניה כמה שאלות בוערות ובאותה ההזדמנות גם להעלות שוב למודעות הציבור את האתגרים של העמותה.

עוד בוואלה! NEWS

#תקנאו: המסיכה שתגרום גם לך להפוך לקלישאת אינסטגרם

לכתבה המלאה
אתר רשמי

כדוברת ומייסדת עמותת "תנו לחיות לחיות", מהו האני מאמין שלך בכל מה שמתייחס לרווחתם של בע"ח בארץ?

בפנטזיה - שכל בעלי החיים בישראל יהיו מעוקרים ומסורסים ושבכלל לא יהיו בעלי חיים ברחוב. שכולם יהיו בבתים חמים ואוהבים ושהתעללות בבעלי חיים תהיה היסטוריה כאובה אך רחוקה. בפועל - צמצום הסבל עד כמה שניתן, ע"י עצירת התרבות הכלבים והחתולים, ואכיפה של תקנות צער בעלי חיים עבור חיות במשקים, שעוברות התעללות יומיומית שלא ניתן לדמיין.

מכירייך יודעים שאת אישה מרובת הישגים. פועלך בעמותה הוא מושא להשראה. מהו ההישג המשמעותי ביותר מבחינתך, או ההישג בו את גאה באופן מיוחד?

פסק הדין "תנו לחיות לחיות" נגד מפעלי חמת גדר. זה היה פסק דין חסר תקדים שעד היום נלקח כדוגמה בעולם כולו בתחום זכויות בעלי חיים. הגאווה האישית שלי, היא שהשופט חשין ז"ל ממש הזכיר את שמי בפסק הדין. בנוסף, אני חייבת לציין גם את בג"צ החתולים משנת 1996 שקבע שחתול היא חיה מוגנת והמדינה הפסיקה להרעיל אותם בהמוניהם כפי שהיה לפני החוק.

באילו פעולות ניתן לנקוט לדעתך על מנת להנחיל לילדים ולבני הדור הצעיר את המודעות לשלומם של בע"ח?

חינוך. חינוך. חינוך. גם ע"י ההורים וגם ע"י מערכת החינוך, מגיל גן ועד האוניברסיטה. כמו שכולם יודעים שפרח מוגן לא קוטפים - כך גם לא פוגעים באף בעל חיים.

פשוט תאהבו את בעלי החיים

מהם האתגרים הגדולים ביותר העומדים כיום בפני העמותה, וכיצד יכול הציבור לעזור?

צמצום ההתרבות ברחובות ובעיקר רתימת המדינה למאבק למען בעלי החיים. אנחנו כיום עושים את עבודתה של המדינה ולא מתוקצבים על ידה. עזרת הציבור - קודם כל בתרומות, אם כל אזרח יתרום שקל אחד בחודש - נוכל לפעול ללא חשש קיומי ולעשות עוד הרבה יותר. מעבר לכך, כל מי שרוצה לאמץ כלב או חתול - שיאמץ מאתנו. כך הוא תומך בפעילות שלנו ומציל גם את בעל החיים שמתפנה כלוב עבורו וזוכה לחיות.

היחס לבע"ח משתנה ממדינה למדינה. אילו חוקים בינלאומיים למען בע"ח את ממליצה לממשלת ישראל לאמץ?

קליפורניה היא המדינה המתקדמת בעולם בחוקי צער בעלי חיים וב-2017 הפכה למדינה הראשונה שאוסרת על סחר בכלבים. בנוסף - חובת עיקור וסירוס לכל כלב וחתול, עיקר מתנגדי החוק הם הקהל הדתי שטוען שיש איסור עיקור וסירוס בהלכה. ובפנטזיה - שמתעללים בבעלי חיים ייענשו במלוא חומרת הדין, שגם כן כרגע לא מספיק חמורה (3 שנים בית סוהר מקסימום, אפילו על רצח אכזרי בכוונה תחילה של בעל חיים) ובינתיים, מרבית המתעללים לא רואים בית סוהר ובקושי נענשים.

מיהו האדם שהשפיע/ה עליך ביותר בעבר או בהווה, בתחום רווחתם ושלומם של בע"ח בארץ ובעולם?

בריז'יט ברדו.

אילו צעדים משמעותיים התקיימו בעשור האחרון ביחסנו לבע"ח (אם בכלל) ואילו צעדים היית מצפה לראות במהלך עשר השנים הבאות?

לפני הכול, בהקשר של העשור האחרון חייבים להזכיר את נושא הטבעונות, שתופס תאוצה ועולה בכל שנה בכל העולם. בעשור האחרון עמותת "תנו לחיות לחיות" הקימה 3 מרפאות, האחרונה בהן נפתחה ב-2017 באשקלון והינה המרפאה הווטרינרית החברתית הראשונה, שפועלות לעיקור וסירוס חתולי רחוב, כמו כן גם מטפלת במחירים מסובסדים בבע"ח עם בעלים, הלוואי ונצליח לפתוח מרפאה גם בצפון בקרוב. כמות החוקים והתקנות שהעבירה המחלקה המשפטית שלנו בעשור אחרון גדול מכדי לפרט בכתבה הזו. כל המידע נמצא באתר שלנו וחשוב שהציבור שתורם לנו וגם אלו שעדיין לא - יבינו מה אנחנו עושים ובאיזה ממדים אנו פועלים.

לתרומות לעמותה לחצו כאן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully