פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מדוע אנחנו מתעלמים מהכללים של אינסטגרם?

   לא רק פרסומאים - כל משתמש שמשתמש באינסטגרם כפלטפורמה שיווקית חשוף לתביעות על הפרת זכויות יוצרים. מהם הכללים, מה מותר, מה אסור ומה הסיכונים שעומדים בפניכם? מדריך חובה

   במאמר זה, אציג את המדיניות, או "החוזה", שאינסטגרם מאלצת אותנו "לחתום" עליו, ולמרות זאת אנחנו נוטים להתעלם מהכללים המופיעים בו.

   אתה מעניק לאינסטגרם רישיון להשתמש בתוכן שלך

   לפני פתיחת חשבון באינסטגרם, על המצטרף החדש לאשר את תנאי השימוש. אחד מהתנאים הוא הענקת הרישיון לאינסטגרם להשתמש בתוכן שהמשתמשים מעלים. זאת אומרת, שברגע שהחלטת לעלות תוכן לאינסטגרם (נניח, התמונה שלמעלה), בין אם זה סרטון, תמונה או סיפור, אתה למעשה מוותר על חלק מהשליטה בתוכן. זכויות היוצרים של התוכן שהעלאת לאינסטגרם עדיין יישארו שלך, אבל גם של אינסטגרם. למעשה, תחלקו את הזכויות והבעלות על התוכן.

   מה הכוונה בלחלוק את הזכויות?

   כלומר, גם אתה וגם אינסטגרם, תוכלו לעשות מה שתחפצו בתוכן. אינסטגרם יוכלו להשתמש בתמונה שהעלאת לכל צורך שבה הם ירצו; ואפילו אם הם ירוויחו כסף מהשימוש בתמונה הזו, הם לא יצטרכו לשלם לך על כך. נוסף על כך, לאינסטגרם יש הזכות להעביר את הרישיון לשימוש בתוכן שלך לכל מי שהם ירצו, בכל מקום בעולם, ללא צורך לשלם לך כך.

   לצורך הדוגמא, נניח שאתה בלוגר בתחום התיירות והטיולים, הגעת לדרום אפריקה וצילמת תמונה מדהימה של אריה בג'ונגל. ברגע שהעלית את התמונה הזו לאינסטגרם, למעשה נתת להם את האפשרות למכור אותה לגורם שלישי. הם יוכלו למכור את התמונה לנשיונל ג'אוגרפיק - ואתה, לא תקבל על כך תשלום, אולי אפילו לא קרדיט.

   סביר להניח שאינסטגרם לא יעשו דבר שכזה, אך בכל זאת חשוב שתדע שהאפשרות הזו קיימת.

   זכויות יוצרים – על אחריותך

   שימוש והעלאת תוכן שלא יצרת בעצמך לרשתות החברתיות עלול לגרום לך להיקלע לצרות. חשוב שתדע, שאפילו re-post באינסטגרם (כלומר, העלאת תמונה שמישהו אחר צילם) עלולה להוות הפרה של זכויות יוצרים.

   אמנם אינסטגרם מלאה בתמונות re-post אך אין זה אומר שהדבר חוקי. אנשים שמחליטים להעלאות תמונות או סרטונים שלא בבעלותם, פועלים באחת משתי דרכים:

   1. הם מבקשים רשות מבעל זכויות היוצרים של התוכן, מקבלים אישור ומעלים את הפוסט.

   2. עושים זאת מבלי לבקש רשות, באופן בלתי חוקי.

   ברגע שהעלאת תמונה שצילמת, על פי תקנון השימוש של אינסטגרם, זכויות היוצרים הן שלך ושל אינסטגרם – אך לא של שאר משתמשי הרשת. כלומר, במידה שמישהו השתמש בתמונה בבעלותך ללא אישורך- זוהי הפרה של זכויות היוצרים שלך.

   ההנחה היא שמרבית האנשים מסכימים שישתפו את התוכן שיצרו, כל עוד תייגו אותם ונתנו להם את הקרדיט המגיע להם. אך, חשוב לזכור שמדובר בסיכון. ישנם אנשים שלא יאשרו זאת. אנשים כאלה, עלולים לתבוע את מי שהפר את זכויות היוצרים שלהם.

   אם מצאת שמישהו משתמש בתוכן שלך ללא אישורך (אפילו אם הוא תייג אותך) – מומלץ קודם כל ליצור איתו קשר ולבקש ממנו למחוק את התמונה, זה עדיף על היקלעות למאבק משפטי. אם הוא יסרב, תוכל להגיש נגדו תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים. בנוסף תוכל להגיש נגדו תלונה מקוונת באינסטגרם.

   טל נברו על כללי השימוש באינסטגרם (מערכת וואלה! NEWS)

   כמו חברות רבות אחרות, גם אינסטגרם שומרת לעצמה את הזכות לעדכן ולשנות את תנאי השימוש. הם מעדכנים בנוגע לשינויים באתר הרשמי שלהם. עצם זה שאתה ממשיך לגלוש ברשת החברתית הזו, אומר שאתה מאשר את תנאי השימוש. לכן, כדאי לבדוק מפעם לפעם מה הם תנאי השימוש והאם הם השתנו.

   אמנם סביר להניח כי במקרה של שינוי משמעותי או קיצוני, מישהו ידאג לפרסם בנוגע לכך. אך בכל זאת, על מנת להימנע מעבירות על תנאי השימוש, מומלץ לבדוק אותם מעת לעת.

   חפשו את טל נברו:

   באינסטגרם
   בפייסבוק
   ביוטיוב
   באתר הרשמי