פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הסיבה שאתם טועים כשאתם יורדים על צילומי עירום

   באירופה לא עושים מעירום עניין, בארה"ב ובישראל כן. נטלי עטיה מבינה מדוע אמיליה קלארק מאסה בתגובות הקוטלות לסצנות העירום שלה ב"משחקי הכס", ומסבירה מדוע צילום נטול בגדים אינו חגיגה של מיניות אלא טקס של קבלה עצמית

   השחקנית הראשית וזו שמסמלת הכי הרבה את הסדרה המצליחה "משחקי הכס", אמיליה קלארק, שיתפה בראיון כמה היא מואסת בביקורת שהיא מקבלת על סצנות הסקס והעירום בהן היא משתתפת בסדרה. לטענתה, תגובות הנאצה שהיא מקבלת על כך אינן פמיניסטיות כלל ונשים ששונאות נשים זו הבעיה שלנו בעולם.

   נכון, שנאה זו בעיה אנושית מאז ומתמיד. מלחמות מתישות ארוכות שנים, פירוד וסבל מגיעות משנאה עצמית ושל כל מי שמסביב לעצמי הזה. שנאה בין נשים באמת מרגיזה, כי לאור זה שמאות שנים כוחות גבריים ונשיים המונעים מפחד, שמו את הנשים עצמן כקבוצה מוחלשת נטולת זכויות או יכולת הבעה תחת משטר גברי פטריארכאלי, אמורה הייתה להשאיר אותנו במאה הזו מאוחדות ולהתקדם יחד כקבוצה חזקה בזכויות ובשיווין בכל מקום שנבחר להיות בו עסקי או אישי, אך האיחוד האוטופי הזה אינו קורה בפועל.

   אמיליה קלארק (דאיניריס) בסדרת HBO משחקי הכס (יח"צ)
   מאסה בביקורת על סצנות הסקס. אמיליה קלארק

   מכיוון שבמקביל להתפתחות של החברה מפטריארכיה לחברה שוויונית המעודדת הזדמנויות שוות לכאורה, עדיין כל אחת ואחד הוא אינדיבידואל עם תחושות ורגשות ולא רק אידיאליים סוציאליסטיים. כל אחד מאיתנו נולד שייך לקבוצה מסוימת, עם מערך אמונות שונה מקבוצה לקבוצה (חרדים, אתיאיסטיים, שמרנים, מתירנים, שמאל, ימין וכיו"ב) ובהתאם לקבוצה בה נולדנו ובחרנו להשתייך ינקנו מערך אמונות שעל פיו נפעל בחיינו ואליו נהיה משויכים. זו תהיה האמת הבלעדית שלנו.

   אם נזוז מעט צפונה מישראל לכיוון הולנד ועוד יותר לדנמרק, נגלה ששם עירום אינו נושא שיש בו עניין רב מדי, ההיפך, החיבור בין עירום למיניות לא מחובר שם כמקשה אחת. מבחינת עמים אלה, עירום הוא דבר טבעי ומשחרר ובכל הזדמנות שאדם רוצה לדאוג לאיכות חייו (בחוף הים, בתי מרחץ וספא משותפים לנשים וגברים) הוא פושט את בגדיו בטבעיות ומתנהל בנוחות בעירום. לא מדובר באקסהיביציוניזם, אלא במערך אמונות שאינו מחובר בפחדים דמונים כלפי ערום.

   ארה"ב וישראל למשל, הן מדינות שמרניות יותר בראייתן בכלל ועירום בפרט, והשיוך בראייה שמרנית יותר בין עירום למיניות הופך למידי. עמים שונים, גישות שונות.

   קלארק צודקת בתחושות שלה. קנאה בין אנשים ונשים (קנאה ביופייה של האחרונה, בחופש שלה עם גופה, היכולת שלה לעורר מינית נשים וגברים כאחד, הערצה של מיליוני אדם בעולם את הדמות ו/ או השחקנית עצמה) ומשם מעבר מהיר לשנאה, היא גורם מפריע בחיים. הקלות בה נכתבים טוקבקים באנרגיה מזהמת וביקורת תוקפנית, מה שעלול לייצר אי נוחות בכל דמות ציבורית (כולי תקווה שיגיע היום בו אתרי התוכן יפסיקו לשתף פעולה עם תגובות פוגעניות שאינן מגיעות מתוך ביקורת ושיח אינטליגנטי).

   אבל גם לי עצמי הפריעו סצנות הסקס בסדרה "משחקי הכס" במעט הפרקים בהם צפיתי מהעונה הראשונה, ולא בגלל גופה הנפלא של אמיליה, אלא כי אינני מסוגלת עוד לראות סדרה או סרט בהם גברים מנצלים נשים להנאתם ומשתמשים בהם לסיפוק צרכיהם המידיים. תסריט בו נשים נחותות מגברים ועוברות ניצול מיני. כמה אני שמחה לשמוע ממקורביי שהעונה הראשונה נותרה מאחור כבסיס להתחזקות מעמד הגיבורות, שבהמשך העלילה דווקא ניצבות במלוא חוזקן ללא קשר למיניות בהכרח, מול העולם הכאוטי בו הן חיות. הללויה.

   ולגבי עירום בכלל, תמיד הייתי וכנראה שגם אהיה בעד עירום, למעט עירום פורנוגראפי.

   נטלי עטיה (יח"צ , Fsmaldives)
   פשוט תשתחררו, אנשים. נטלי עטיה

   אני רואה בעירום ככלי תרפויטי, בדיוק כמו בסדרת הדוקו-ריאליטי שהייתה על מסכינו בישראל ובעולם, לפני כמה שנים "בעירום מלא", בו נשים כבדות משקל עוברות תהליך המסיר שכבות של בריחה מעצמן, זרות למי שהן, שנאה עצמית ובושה ועוברות דרך ארוכה בו הן לומדות להתחבר למי שהן באמת מתחת למשקל הכבד, בתהליך בו הן מסכימות להסתכל לאמת בתוכן באומץ רב עד לקתרזיס בו הן משילות את המסכה החיצונית והפנימית הגדולה ביותר שלהן ונעמדות בעירום מלא כביום היוולדן מול מראה ומצלמה, אוהבות כבר את מה שיש בהן ומתמסרות לצילום גופן. אין שום קשר בין מיניות לבין עירום. מאז ומתמיד אני רואה בעירום חגיגה של קבלה עצמית.

   ולכן אמיליה יקירתי, את הרי כבר יודעת, רוחות השנאה שאת חשה הן לא אישיות כלפייך. הן לא יכולות להיות אישיות מכיוון שכל כך הרבה אנשים ונשים יש בעולם וכל אחד מהם מגיע מבית ומקום היונק דעות, מחשבות ואמונות שונות, וכל אחד בטוח בוודאות שהאמת שלו היא הניצחת והבלעדית. לכן אחות יקרה, הישארי נאמנה לדרכך - כי לא קל להיות אם הדרקונים, מנתצת השלשלאות ומלכת שבע הממלכות – אבל מישהי צריכה לעשות את זה!

   לאתר של נטלי עטיה