פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   פעם קיווינו שזה יהיה אחרת

   כיכר אתרים תמיד הייתה מפלצת אבן הזויה ומילדות הבנו שהגיע זמנה ליפול, אבל במקום מתחם שיעריך את אוצרות הטבע, עיריית תל אביב זוממת להקים שם מגדלי ענק ועוד מציגה את זה לתושבים כברירה יחידה. נטלי עטיה מתקוממת

   הדייט הראשון שלי היה בשנת 1988 (כן, מסתבר שאני מיצג ארכיאולוגי). החבר הראשון שלי א' ואני עלינו על קו 66 מבני ברק לרחוב ארלוזורוב בתל אביב וצעדנו מרוגשים ליעדנו - כיכר אתרים. מפלצת האבן שעמדה כקיר בטון אל מול נופו של הים הייתה תפאורה ביזארית עבורנו גם בסוף שנות ה-80. מה שהאיר את ליבנו מלבד אהבה צעירה הייתה גלידת המסטיק שחיכתה לנו בגלידרייה בכיכר, היחידה שהסיחה את תשומת ליבנו מהמראה הדיס-הרמוני בין הבטון ליופיו של הטבע - הים.

   נטלי עטיה בגיל 15 (מערכת וואלה! NEWS , מירי דוידוביץ')
   כבר באייטיז היא לא הבינה את פשרה של כיכר אתרים. נטלי עטיה בגיל 15 (צילום: מירי דוידוביץ')

   מאז אותו דייט ראשון כנערה צעירה ועד היום, כשאני חוצה את הכיכר יד ביד עם בעלי, אנחנו מנסים לנבא איך יום אחד מפלצת האבן תתפורר לאבק ותהפוך לזיכרון היסטורי ובמקומה יקום מתחם שמבחין ומעריך את אוצרות הטבע, הים ורצועת החוף אותם יש וודאי לחבר אל העיר בהרמוניה בין טבע לעיר.

   לכן כשקראתי שבוע שעבר את תכניות הבנייה החדשה של מתחם כיכר אתרים, נעלבתי בשביל כולנו. באיזו זכות מקדמת עיריית תל אביב תכניות בנייה בכיכר אתרים ומציגה בפנינו התושבים אפשרות אחת ויחידה בלבד לתכנית הבנייה בכיכר, ומה המשמעות המעשית של תוכנית זו?

   מגדלי ענק לאורך רצועת החוף במתחם כיכר אתרים, שטחי מסחר מרובים ומספר חניות קטן. תכנית שאם אנו, תושבי העיר, לא נזדעק כנגדה בוועידה המקומית לתכנון ובנייה ובפני הוועדה המחוזית, אנו התושבים ניתקע עם מגדלים שיטילו צל כבד ורוחות עזות משתוללות (תופעה נפוצה שנוצרת באזורים בהם מצויים מגדלים מרובי קומות) וחוף ים שכבר לא יהיה פשוט להגיע אליו, אלא אם כן נחצה מרכז קניות מעושה ו"פלסטיקי" נוסף (כאילו זה בדיוק מה שחסר בת"א - עוד קניון שיתקשה לשרוד כלכלית).

   כיכר אתרים (אתר רשמי)
   שומם, מוזנח ולא נעים - אבל מדוע לבנות שם מגדלים? כיכר אתרים

   לתחושתי , הפרויקט הנ"ל מרגיש כעוד פרויקט הנוטף אינטרסים אישיים ובטח לא ציבוריים. פרויקט שאינו מתחשב בבנייה נכונה עם פתרונות מתוחכמים כמו בערים מפותחות מקבילות בעולם, כזה שיכלול את אותה כמות הדירות שהוצע בתוכנית כרגע, ולא יפגע בחוף הים, בביטחון הולכי הרגל (המעבר משדרות בן גוריון לכיכר יהפוך לכביש בן 6 נתיבים) וודאי לא יכפה משקעי אויר מיותרים ויחנוק את הבריזה הנעימה המגיעה מהים, אלא פרויקט שיתחשב קודם כל ברווחתם של תושבי העיר ומבקריה.

   אך לא זו ההצעה שעומדת על הפרק לצערי, אלא היזמים ומשרדי האדריכלים הגדולים ממשיכים בחשיבה שבלונית וממחזרים את מה שהם מכירים טוב יותר מכל - מגדלים באוויר, רווח כלכלי ומינימום התחשבות בהשפעתם על מראה העיר או איכות החיים של השוכנים בה.

   בואו נזכיר לעצמנו ולהם יקיריי, כי העיר הזו היא קודם כל שלנו התושבים! נבחרי הציבור יושבים במקומותיהם כי אנחנו בחרנו אותם לייצג אותנו ולא אחרת. אנא קחו שאיפה גדולה ותפנימו, ורק שלא ניתן לעצמנו להפוך להיות אלה שבסוף מתרגלים ל-ה-כ-ל.

   לאתר של נטלי עטיה
   לעמוד הפייסבוק של נטלי עטיה
   לעמוד האינסטגרם של נטלי עטיה